Današnjom prezentacijom Strateškog okvira za energetsku tranziciju malih i srednjih preduzeća (MSP) načinjen je prvi korak u konkretnoj tehničkoj i financijskoj pomoći privredi na području Tuzlanskog kantona. Strateški okvir izrađen je u okviru projekta „Pametna rješenja u energetskoj tranziciji proizvodnih preduzeća“ - SMART STEP koji realizuju Vlada Tuzlanskog kantona i Centar za razvoj i podršku (CRP) Tuzla te Brodsko-posavska županija i Sveučilište u Slavonskom Brodu iz Hrvatske.
Strateški okvir definiše smjernice za energetsku tranziciju MSP u Tuzlanskom kantonu i predstavlja osnovu za pružanje finansijske i tehničke podrške MSP-u u ostvarivanju ciljeva energetske tranzicije kako bi se, prema riječima ministra privrede TK Edina Durakovića, ublažila neblagovremena reakcija javnog sektora i izostanak edukacije privrednika kada je u pitanju energetska tranzicija i plaćanje karbonske takse.
„Mi smatramo da smo vodeći kanton u samoj Federaciji jer je mnogo privrednika izvozno orijentisano a posebno iz metaloprerađivačke, drvne i proizvodnje i prerade plastike. Iz tog razloga smatramo da će im pomoći ovaj strateški okvir energetskih tranzicija za mikro, mala i srednja preduzeća Tuzlanskog kantona, odnosno da će ih educirati i da će im biti na raspolaganju što se tiče i svih energijskih audita koji su evo ove godine na dobrovoljnoj bazi a od 1.1.26. oni će biti obavezni“, kazao je ministar Duraković.
Budući da Bosna i Hercegovina nema uveden sistem oporezivanja CO₂, koji je kompatibilan sa sistemom Evropske unije, robe koje podliježu prekograničnoj taksi na CO₂ bit će dodatno oporezovane pri izvozu što može ozbiljno ugroziti konkurentnost naših privrednika na EU tržištu.
Prema riječima Edina Zahirovića iz Centra za razvoj i podršku, nakon ovog koraka slijedi izrada konkretnih mjera.
„Te mjere će u stvari biti pomoć malim i srednjim preduzećima da osiguraju svoju energijsku neovisnost, da budu stabilniji, da imaju niže troškove i da se susretnu sa izazovima koji su vezani pogotovo na izlazna preduzeća oko naplate CO2 taksi. S obzirom da se u okviru Ministarstva privrede i Vlade Tuzlanskog kantona vrlo često ili godišnje realizuje program podrške malim i srednjim preduzećima nama je ideja da jedan od tih lotova, jedan od tih poziva, bude isključivo namijenjen za energetsku tranziciju. Što hoće reći, zamjena sistema grijanja, fotonaponskih sistemi, utopljavanje zgrada, optimizacija poslovnih procesa, nove tehnologije itd“, kazao je ovom prilikom Zahirović.
Ministarstvo privrede TK je, kako bi pomoglo privrednicima da ostanu konkurentni sa evropskim proizvođačima, željelo sinhronizovati javni, privatni i obrazovni sektor.
Jedna od doprinosa koji daje Mašinisti fakultet i Univerzitet u Tuzli je, prema riječima dekana Alena Topčića, implementacija centra za energijsku tranziciju koji će biti instaliran u Kampusu Univerziteta u Tuzli.
„Ono što je činjenica je da su mala i srednja preduzeća okosnica razvoja Tuzlanskog a strateški okvir energetske tranzicije u principu predstavlja sredstvo ili alat da mala i srednja preduzeća u dogledno vrijeme implementacijom koraka koji su ovdje navedeni povećaju svoju konkurentnost i kompetitivnost na globalnom tržištu a samim tim i unaprijede životni standard na ovome kantonu.“
Centar će svoje intelektualne i materijalne kapacitete staviti na raspolaganje malim i srednji preduzećima u cilju podrške u energetskoj tranziciji, rečeno ovom prilikom.